Polsko se v sobotu 7. října spojí v modlitbě růžence. Podél celé hranice se budou věřící modlit mariánskou modlitbu za Polsko a za celý svět. Událost je spojená s výzvou k modlitbě a pokání, kterou vyslovila před sto lety Panna Maria během fatimských zjevení. Modlitební setkání proběhnou také na letištích nebo lodích. Akci podpořili polští biskupové, kteří vyzývají k duchovnímu spojení i ty, kdo se jí nemohou zúčastnit přímo.

Podle organizátorů se modlitba za Polsko a za svět uskuteční u příležitosti 140. výročí mariánských zjevení v Gietrzwaldu a 100. výročí fatimských zjevení. Během obou událostí vyzývala Panna Maria k pokání a modlitbě růžence.

Událost Różaniec do granic je proto na webových stránkách uvedena slovy Matky Boží z Fatimy:  „Modlete se denně růženec, abyste vyprosili mír pro svět“.

„Růženec je mocnou zbraní v boji se zlem, tak mocnou, že dokáže změnit běh dějin. Tisíce svědectví a zaznamenaných zázraků jsou dokladem mimořádné účinnosti této modlitby,“ píše se na webu rozaniecdogranic.pl. „Maria je královnou Polska, bdí nad námi po celé generace a v kritických momentech našich dějin byla vždy s námi a my s ní. Jako prostředek k záchraně světa nám dala růženec. Proto věříme, že bude-li se růženec modlit zhruba milion Poláků na hranicích země, může to nejen změnit běh dějin, ale také otevřít srdce našich spoluobčanů k působení Boží milosti.“

Jednotný program začne ve více než 300 kostelech v sobotu v 10.30 modlitbou a přednáškou, poté bude v 11.00 následovat mše svatá, adorace a od 14.00 růženec. Ten se budou věřící modlit na tisícovce míst podél hranic. Pořadatelé se chtějí modlit na každém kilometru hranice, jež dohromady měří 3500 km. Program bude zakončen v 15.30 závěrečnou modlitbou.

„Žádáme věřící, aby se připojili k této iniciativě. Modleme se společně: klérus, zasvěcené osoby i laičtí věřící, dospělí i mladí a děti,“ napsal na svém webu sekretariát Polské biskupské konference. Rodiny, které nemohou na hranice dorazit, se podle biskupů mohou připojit ve svých domovech, nemohoucí v nemocnicích nebo věřící ve farnostech. Organizátoři vyzývají také „sousedy z jiných zemí“, aby se růženec přišli na hranici pomodlit.

„Prostřednictvím této modlitby růžence chceme projevit věrnost a poslušnost Panně Marii, která nás neúnavně vybízí k modlitbě růžence. Chceme se také omluvit a projevit zadostiučinění za veškerá rouhání a urážky proti Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Na přímluvu Matky Boží chceme prosit o záchranu Polska a světa,“ píší také pořadatelé.

V sobotu 7. října si církev připomene památku Panny Marie Růžencové. Tento svátek zavedl papež Pius V. poté, co Se Evropa ubránila Turkům v bitvě u Lepanta. Křesťané byli podporování modlitbou růžence.

Více informací je na webu události.

(zdroj: Rozaniec do granic, Polská biskupská konference, Ostravsko-opavské biskupství)

Polsko: Růženec podél hranic
Štítky: