Foto: ID 2T89DH5 | Camilo Freedman | alamy.com

První titul Miss Universe v dějinách země slavila celá Nikaragua.

text: o. Vladimír Hubálovský OFMConv

Když byla v roce 2023 na světovém finále soutěže Miss Universe vyhlášena vítězkou Sheynnis Palaciosová z Nikaraguy, šlo o historický okamžik. Poprvé v dějinách této soutěže získala titul reprezentantka země, která sama prochází těžkými společenskými i politickými zkouškami. Jméno Sheynnis Palaciosové však nezaujalo jen vítězstvím. Pozornost vzbudilo také její otevřené svědectví víry.

ŽIVOT V NEDOSTATKU

Sheynnis vyrůstala v hlavním městě Managua, v prostředí, kde nebyla samozřejmostí bezpečnost ani pohodlí. Rodina se potýkala s finančními obtížemi a ona sama později přiznávala, že právě zkušenost nedostatku ji naučila pokoře a vděčnosti. Aby mohla studovat, pomáhala své matce prodávat tradiční sladkosti na ulici. Její cesta není pohádkou o rychlé slávě, ale příběhem vytrvalosti a práce. Už před vítězstvím v soutěži Miss Universe prošla několika mezinárodními soutěžemi a veřejně mluvila o tématu duševního zdraví, protože sama zápasila s úzkostmi.

Tyto zkušenosti se staly základem její citlivosti vůči lidem trpícím úzkostí nebo sociálním tlakem. Ne náhodou se dnes věnuje tématu duševního zdraví a povzbuzení mladých lidí, kteří zápasí s pocitem nedostatečnosti. Už v mládí pochopila, že lidská hodnota nespočívá v úspěchu ani vnější kráse, ale v tom, kým člověk je před Bohem.

DĚKUJI, BOŽE

Svět soutěží krásy bývá často spojovaný s povrchností. Právě proto působilo její vystupování překvapivě. Ve svých vyjádřeních opakovaně zdůraznila, že je katolička a že modlitba je pro ni místem pokoje. Po svém vítězství mnohé zaujala svou prostotou a upřímností: „Jsem křesťanka, jsem katolička a modlitba mi dělá dobře… Když říkám ‚Děkuji, Bože‘, je to proto, že korunka není pro mě – je Jeho. Je pro všechny delegáty, pro mou zemi a pro mou rodinu.“

Její slova připomínají evangelní logiku: dar není vlastnictvím, ale posláním, a úspěch je příležitostí ke službě.

PANNA MARIA

Velkou pozornost vzbudil okamžik finálového večera, kdy Sheynnis vystoupila v šatech inspirovaných Pannou Marií. Bílé tóny a modrý plášť nebyly jen estetickým rozhodnutím – nesly duchovní symboliku čistoty, pokory a odevzdanosti Bohu. Sama vítězka vnímala svůj úspěch jako dar a svou korunku symbolicky věnovala Ježíšovi. Tento veřejný projev víry zaujal zvláště v době, kdy se náboženské vyjádření ve veřejném prostoru často setkává s rozpaky.

Mariánská inspirace nebyla náhodná. V latinskoamerické spiritualitě je Panna Maria chápána jako blízká ochránkyně prostých lidí – a právě s nimi se Sheynnis vždy identifikovala. Její vystoupení mnozí četli jako svědectví, že krása není opakem víry, ale může se stát jejím jazykem.

NADĚJE A POLITIKA

Vítězství mělo v Nikaragui mimořádnou odezvu. Lidé spontánně vyšli do ulic, zpívali hymnu a slavili první titul Miss Universe v dějinách země. Po letech strachu a napětí se objevila vzácná chvíle společné radosti. Sociologové popisovali oslavy jako první spontánní veřejné shromáždění po dlouhé době.

Radost však brzy narazila na politickou realitu. Diktátorský režim prezidenta Daniela Ortegy začal na oslavy reagovat podezřívavě. Vláda se obávala, že se soutěž krásy může stát symbolem odporu, zvláště když vyšlo najevo, že Sheynnis se jako studentka účastnila protivládních protestů v roce 2018.

Následovaly zásahy proti organizátorům soutěže i proti lidem, kteří vítězství veřejně slavili. Ředitelka soutěže Miss Nicaragua čelila obviněním z „konspirace“ a její rodina byla zadržena. Někteří účastníci oslav byli dokonce zatčeni a kulturní událost se proměnila v politický konflikt.

Sama Sheynnis však od počátku vyjadřovala přání, aby její úspěch přinesl lidem především naději a radost: „Jsem šťastná za svou zemi. Toto vítězství je pro nás, pro náš lid… V mé zemi všichni vyšli do ulic, aby tento okamžik oslavili s vlajkami. Dává nám to radost, dává nám to naději, dává nám to skutečné vítězství.“ 

Z křesťanského pohledu je silné právě toto propojení osobního úspěchu s dobrem druhých. Krása zde není cílem, ale prostředkem – jazykem, kterému rozumí celý svět.

KORUNKA JAKO SLUŽBA

Po vítězství se z ní stala globální osobnost, sledovaná miliony lidí. Ona sama však zdůrazňuje odpovědnost, která s popularitou přichází. Otevřeně hovoří o úzkostech, tlaku výkonu i potřebě vnitřní rovnováhy. Tím boří obraz nedosažitelné dokonalosti a ukazuje, že i úspěšný člověk zůstává křehký.

Její postoj připomíná křesťanské chápání krásy: pravá krása není triumf ega, ale schopnost milovat a povzbuzovat druhé.

SVĚDECTVÍ

V době, kdy bývá ženská krása často redukována na vnějšek, přináší její příběh jiný důraz. Mluví o vzdělání, charakteru a víře jako o pilířích identity. Ukazuje, že žena nemusí volit mezi veřejným úspěchem a duchovním životem. Otevírá i hlubší otázku: co vlastně znamená krása? Křesťanská tradice vždy chápala krásu jako odraz Boží tvořivosti. Pokud je spojena s pokorou a pravdou, může se stát cestou evangelizace – tichým svědectvím, které oslovuje i ty, kdo by jinak o víře nikdy neslyšeli.

Když mladá žena po převzetí korunky děkuje Bohu a odkazuje na Pannu Marii, připomíná světu zapomenutou pravdu: lidská sláva je pomíjivá, ale darovaný život může být odpovědí na Boží lásku.

KRÁSA, KTERÁ UKAZUJE DÁL

Korunka Miss Universe je jen dočasným symbolem. To, co zůstává, je svědectví mladé ženy, která dokázala veřejný úspěch spojit s vírou a vděčností. Korunka krásy tak v jejím případě nepůsobí jako symbol slávy, ale spíše jako znamení služby. A možná právě proto její příběh oslovil tolik lidí – protože ukazuje, že i uprostřed světa soutěží, médií a politických napětí může zaznít jednoduché svědectví víry.

Příběh Sheynnis připomíná jednoduchou pravdu: krása nezačíná na pódiu, ale v srdci obráceném k Bohu. A právě taková krása má sílu překračovat hranice kultur i jazyků – protože neukazuje na člověka, ale na Toho, od něhož všechno pochází. A někdy stačí jediné gesto – pozvednutá korunka věnovaná Kristu.  

PROSÍME, PODPOŘTE NÁS
Milí čtenáři, časopis Immaculata je hrazen pouze z dobrovolných příspěvků čtenářů. Svým darem se podílíte na šíření duchovních hodnot v našem národě. Děkujeme Vám. QR-dar-na-immaculatu-100CZK

QR platba na účet časopisu Immaculata: 7498984001 / 5500.

Objednat

 

Korunka věnovaná Kristu
Štítky: