Jak jsem se vloupal do lapidária k Matce Boží ze staroměstského mariánského sloupu.

Někdy po Vítězném únoru, mám zato, že někdy kolem kulatého výročí roku 1955 nebo 1960, konali komunisti velikou výstavu ar­chivních dokumentů. Byly v tom i korunovační klenoty a překvapivě i hlava Panny Marie ze sloupu na Staroměstském náměstí, který dne 3. listopadu 1918 strhli zfanatizovaní nebožáci. Po výstavě ji pak uložili do lapidária obrovské budovy parku v Praze-Holešovicích. Na výstavu jsem šel a u Panny Marie se pomodlil desátek růžence. Hlava je naprosto nepoškozená a já se těšil ztoho jemného milého úsměvu – i když mi bylo smutno.

Zaradoval jsem se však, že Panna Maria je blondýnka. Snad to dělal ten pískovec i sluneční osvit, ale stejně je naše Bendlova Matka Boží světová zvláštnost, protože neznám žádné umělecké zob­razení – sochu, reliéf, obraz – znázorňující Naši Paní jako blondýnku.

Léta ubíhala a přišlo záři 1989 a těsně před tím, než to soudruhům prasklo, se v parku Julky-Fulky, co je to lapidárium v Holešovicích, konal Den Rudého práva. Noviny psaly, že je la­pidárium přístupné a já si vzpomněl na Pannu Marii zesloupu. Proto jsem si do Prahy na tu bolševickou slávu zajel.

Vejdu do lapidária, ale otevřen je jen prostřední sál, hla­va tam není, zato dva soudruzi v čele s členem ÚV KSČ Polejsem, redaktorem to Rudého práva. Přístup do obou bočních křídel byl uzavřen plotem. Co teď? Soudruzi naštěstí hleděli ven

na ty davy lidí, co nakupovaly banány a pomeranče, které jinak tehdy nebyly normálně k dostání. Využil jsem toho a nepozorovaně a šikovně přelezl plot a tak se dostal do bočních hal.

Ano, Pannu Marii jsem našel zrovna tak líbeznou apůvab­nou s úsměvem blondýnky jako před léty. Nezestárla. Zkrásněla. Znovu jsem se modlil desátek, zbožně, ale s obavou, jak přelezu  ten plot zpátky. A tavíc: Co ti tři tam?

Ani se neptejte – sotva jsem seskočil, už se na mne sá­pali a vynadali a seřvali, šéfredaktor ne, ten se jenom mračil.  Netloukli mě, ale byl jsem rád, že jsem venku.

Dětem jsem aspoň, koupil dvě kila pomerančů a kilo banánů.

 

Karel Šťáva, Smečno

 

[/media-credit] Hlava Panny Marie Immaculaty z Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Nejstarší český mariánský sloup tvořila socha Immaculaty mezi čtyřmi sousošími andělů ve vítězném boji s ďábly a draky. Byl vztyčen roku 1650 na Staroměstském náměstí z vděčnosti za ubránění Prahy před Švédy ve třicetileté válce (1648) a svržen anarchisty roku 1918.
  
[media-credit name=“Foto: Josef Sudek | Národní muzeum, Praha“ link=“http://www.esbirky.cz/predmet/125641″ align=“aligncenter“ width=“440″][/media-credit]
ZA MARIÍ PŘES PLOT
Štítky: