Vážení čtenáři, milí rytíři Neposkvrněné,
posíláme Vám srdečný pozdrav z redakce Immaculaty. V tomto čísle pokračujeme v tématu  „znamení Boží přítomnosti na zemi“. 

Jedním ze způsobů, jak poznat, že Bůh je uprostřed nás, byť je nám skrytý, je to, že si Bůh povolává lidi, aby ho následovali. Povolává si jednotlivce i celé skupiny. My jako veškeré lidstvo jsme povoláni ke svatosti života, ke vzájemné lásce mezi sebou, ale také ke zcela osobnímu a důvěrnému vztahu s Bohem. Někdo to objeví rychle a řídí se tím, někdo to neobjeví a nevěří tomu. Proto Bůh pak i povolává jednotlivce k mimořádným úkolům, aby byli jeho vyslanci a burcovali ostatní k hledání Boha. Známe příklady takových přímo Bohem povolaných lidí, jako byli Mojžíš, Samuel, Jeremiáš, Izaiáš, ale i v moderní době můžeme sledovat podobné situace. Příkladem může být třeba Leonardo Mondadori, o němž si můžete přečíst na str. 26, ale také bratři mučednící z Pariacoto (str. 20–23). O jejich působení na misiích v jihoamerickém Peru si můžete více přečíst v knížce, kterou dostáváte s tímto číslem.

Přejeme Vám, abyste i Vy objevili a zakoušeli ve svém životě Boží přítomnost, která by Vás inspirovala k dobrému životu v radosti a naději navzdory všem těžkostem.

br. Bohdan Heczko OFMConv
šéfredaktor Immaculaty


Přehled čísla – Nenechte si ujít!

Církev jako povolání ke společenství

Všichni jsme vděční za život ve svobodě. Svoboda je jedno ze zásadních témat lidské existence. A ptáme-li se, proč nám vlastně byla svoboda darována, dotýkáme se samotného smyslu povolání lidského života. Více si přečtěte v textu P. Petra Soukala na straně 8.

(Foto: 25170826 © Rrodrickbeiler | Dreamstime.com)

O spojených nádobách

Povolání je život na cestě, ke které se necháváme pozvat Bohem. Na začátku je nutné říci, že jde o velmi dobrodružnou cestu, na níž netušíme, co bude za chvíli, zítra, za rok. Jedinou jistotou na ní je srdce obrácené k Pánu Ježíši, důvěra a pokora. Přečtěte si úvahy Mons. Vojtěcha Cikrleho na straně 13.

(Foto: ID197817875 | shutterstock.com)

Volba povolání

Jak správně zvolit povolání? Mám být knězem, nebo se oženit? Mám být maminkou 8 dětí, nebo vědkyní, která vynalezne lék proti rakovině? Je moje povolání být řeholnicí, nebo zpěvačkou? Zničí mi mateřství kariéru? Tyto otázky si klade snad každý křesťan. Pojďme na ně společně hledat odpověď. Více v textu doktorky Ilony Burdové na straně 12.

(Foto: ID 8482026 | kmiragaya| depositphotos.com)

Povolání proroka Jeremiáše

Prorok Jeremiáš je typickým obrazem proroka, pro kterého je Boží slovo normou od začátku života do konce. Nedává před ním ničemu přednost, i když mu jsou jeho požadavky mnohdy nepohodlné. Jeho spiritualitu lze nazvat spiritualitou Božího slova. Podívejte se na text P. Jaroslava Brože na straně 32.

(Foto: www.artbible.info)

Nová kniha: Minorité, kteří přinesli mír

V redakci Immaculaty vychází nová kniha o mučednících z Pariacota. Tuto knihu dostávají stálí odběratelé spolu s časopisem, ostatním jsou zváni, aby si knihu pořídili. A v tomto čísle se o samotné knize mohou více dozvědět. Kniha „Mučedníci z Pariacota“Minorité, kteří přinesli mír“ popisuje příběh otce Michala a otce Zbyňka, které zabili marxističtí teroristé v Peru v roce 1991, když odmítali opustit svoji farnost.  Přečtěte si na straně 22.

Na straně 20 na Vás dále čeká rozhovor s br. Janem Hruszowcem, který je propagátorem kultu zavražděných kněží.

()


DÁLE BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT

Vzpomínky Velehradské

V naší vlasti máme řadu míst, kde zbožné legendy hovoří o působení nebo alespoň o zastávce soluňských apoštolů. Velehrad sem v lidové tradici patří samozřejmě také. Ovšem archeologové ani písemné doklady Velehrad jako sídlo arcibiskupa Metoděje nepotvrzují. O posvátném Velehradu se dozvíte víc v textu Václava Štauda na straně 28.

Velká konverze italského miliardáře

Leonardo Mondadori byl majitelem a prezidentem nakladatelského koncernu „Arnoldo Mondadori Editore“, jednoho z největších na světě. Vyrůstal v nábožensky lhostejném prostředí, ale od r. 1992 nečekaně objevil poklad víry a s rostoucím přesvědčením a radostí prožíval štěstí být katolíkem. Podělil se o to v knize „Obrácení“. Přečtěte si text o. Vladimíra Hubálovského na straně 26.

Církevní koncily

V osmém díle rubriky o církevních koncilech se přesuneme do druhé poloviny 9. století. V 60. letech 9. stol. došlo v Byzanci k prvnímu pokusu o schisma ve vztahu k papeži. Souviselo to s nelegální intronizací učeného teologa Fotia na stolec cařihradského patriarchy. Toto nebezpečí bylo zažehnáno svoláním IV. cařihradského koncilu r. 869, nicméně jedovaté semeno schismatu již bylo zasazeno a vyústilo r. 1054 do trvalého rozkolu katolicismu a pravoslaví, který trvá dodnes. Radomír Malý píše na straně 31.

Toto a ještě další články najdete v tomto čísle Immaculaty (č.189 – 2024/2).
Objednejte si tištěné vydání – rádi Vám je za dobrovolný příspěvek obratem zašleme. Naše náklady za jeden výtisk jsou 40 Kč.


Objednávkový formulář:


Immaculata č. 189 (2024/2) – téma: Povolání