Každých 5 minut hyne vyznavač Krista

V Krakově započal Evropský kongres na obranu křesťanů. Svými svědectvími se děli biskupové pronásledovaných církví.

"V globální rovině se páchají na všech kontinentech strašlivé zločiny na křesťanech. Reakce na ně je slabá, zvláště ze strany států a mezinárodních organizací. Je tomu tak mj. proto, poněvadž informace masového charakteru o těchto zločinech se v médiích téměř vůbec nevyskytují - řekl v pátek 27. listopadu v aule krakovské univerzity Jana Pavla II. prof. Ryszard Legutko, organizátor kongresu a místopředseda Skupiny evropských konzervativců a reformátorů."

"V posledních letech každoročně 170 tisíc křesťanů obětovalo své životy za víru. Statisticky tedy každé 3 minuty byl někdo zabit pouze proto, že byl vyznavačem Krista. Poslední informace jsou o něco lepší, neboť se udává, že nyní hyne tímto způsobem "jenom" 105 tisíc osob. Takže tedy současně každých 5 minut hyne pro víru nějaký křesťan - řekl P. prof. Waldemar Cisło, šéf sekce polského Papežského sdružení Pomoc Církvi v nouzi, spoluorganizátora konference."

Profesor. Legutko vysvětlil důvody svolání krakovského kongresu.

"Na nás Evropanech spočívá odpovědnost za osud našich sester a bratří. Proto zde v Polsku, kde po staletí byla náboženská svoboda základní hodnotou, organizujeme Evropský kongres na obranu křesťanů, neboť cenou za lhostejnost je lidský život. Chceme mít informace z první ruky, proto jsme vděční za přítomnost a svědectví představitelů pronásledované církve," řekl hlavní organizátor kongresu.

Přijeli mj. bp Kyrillos Kamal William Samaan - biskup Katolické církve koptického obřadu, bp Asjutu z Egypta, abp Joseph Coutts, katolický arcibiskup Karáčí a předseda Biskupské konference Pákistánu a bp Shlemon Warduni, který sídlí v Bagdádu jako pomocný biskup chaldejského patriarchátu Babylonu. Dělili se s účastníky kongresu bolestmi svých komunit.

"Nejsme imigranti, jsme děti této země. Cítíme se ale pronásledováni. Již 20-30 let máme velké problémy s bojujícím islámem, který zavádí mnoho netolerance. Jsme neustále ohroženi. Jsou napadány kostely, hynou naši věřící. Zneužívá se tzv. zákon o rouhání. Kauza Asie Bibi je pouze jedním z mnoha případů tohoto typu," řekl bp Coutts.

Rovněž jiní biskupové zdůrazňovali domácí, ne přistěhovalecký charakter přítomnosti křesťanů ve svých zemích.

"Egypt je naší vlastí. Nikdy ho neopustíme," řekl bp Samaan.

Podobně hovořil i bp Warduni z Iráku. "Křesťanství je na území Mezopotámie přítomno od 1. století, když na cestě do Indie tudy procházel sv. Tomáš. Ve 4. století nás bylo 80 milionů, nyní méně než milion. Jsme pronásledovaní. Prosíme, aby v Iráku zavládl mír. Můžeme hovořit o svého druhu genocidě křesťanů. Biskupové, kněží i věřící jsou vražděni," burcoval.

Biskupové děkovali za pomoc, kterou udělil spoluorganizátor konference - papežské sdružení Pomoc Církvi v nouzi, v tom rovněž jeho polské sekci.

V průběhu prezentace cílů Evropského kongresu na obranu křesťanů v aule Papežské univerzity Jana Pavla II. byla rovněž přečtena zpráva o několika desítkách stran připravená organizací Pomoc Církvi v nouzi o pronásledování křesťanů v letech 2013-2015. Má název "Pronásledovaní a zapomenutí".

„Církev je umlčována a vyháněna ze svého starobylého biblického centra,” píšou autoři zprávy.

"Představujeme situaci v Saudské Arábii, v Číně, v Eritreji, v Iráku, v Severní Koreji, v Nigérii, v Pákistánu, v Sudánu, v Sýrii a ve Vietnamu. Zvláštní pozornost věnujeme situaci v Sýrii a v Iráku, kde aktivně působí a rozšířuje své vlivy Islámský stát. Polská sekce organizace Pomoc Církvi v nouzi již řadu let podporuje křesťany na těchto územích - jak ty, kteří se rozhodli tam zůstat, tak i ty, kteří odtud uprchli. Jen v tomto roce jsme předali přes 6 milionů zlotých na potřeby obětí války v Sýrii a uprchlíků z těchto území," řekl P. prof. Waldemar Cisło, šéf polské sekce této organizace.

"Je třeba pozvednout rozhodný hlas na obranu pronásledovaných křesťanů, kteří jsou vražděni, vyháněni ze svých domovů a vlastí. Největší exodus, jaký proběhl do doby současné emigrace z terénů Blízkého východu, se uskutečnil v Iráku. V letech 2004-2009 odtud uteklo 800 tisíc křesťanů," dodal P. Rafał Cyfka, ředitel krakovské kanceláře Pomoc Církvi v nouzi.

Otevřená jednání kongresu proběhnou v sobotu 28. listopadu w Aule Jana Pavła II. na terénu svatyně Božího milosrdenství. Po mši sv. v 7 hod. budou od 9 hod. probíhat prezentace svědectví a debaty politiků a právníků.

Jejich cílem bude vypracování směrnic pro právnickou a politickou činnost se záměrem alespoň omezit tento ukrutný jev, jakým je pronásledování křesťanů.

Kongres probíhá pod patronáte prezydenta RP Andrzeje Dudy. Jeho detailní program se nachází na internetové stránce: www.kongreschrzescijan.pl.

 

Text: Bogdan Gancarz, Gość Niedzielny | Překl.   -rm-

Další články:

Církev v Iráku je církví mučedníků

Co znamená být křesťanem v Sýrii

Vydáno:1.12.2015 Zobrazeno:898
Biblický citát na dnešní den
O čem to rozmlouváte? (Lk 24,17)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200