Den dětí

První červen je v myslích lidí neodmyslitelně spjat se Dnem dětí. Bezděky mě napadlo, kolika dětem bylo právě v „jejich“ den zabráněno se narodit. Kolik žen podstoupilo v tento den potrat, protože své počaté dítě vnímaly jako „nechtěné těhotenství“, jako přítěž? Kolik dětí toužících žít, muselo zemřít, protože jejich matky a otcové si chtěli i nadále užívat života plnými doušky bez toho, aby jim v tom bránila nutnost postarat se o „to malé“? „Nesmět být je zcela něco jiného než nebýt vůbec,“ píše kdesi Jan Zahradníček.

Nesmět být. Nesmět být proto, že tato společnost dala lidem právo svévolně rozhodovat o životech jiných, včetně těch nejslabších, tj. nenarozených. Nesmět být proto, že tento svět se klaní pouze výkonu, úspěchu, sobě samému, svým potřebám, jejich uspokojování. Nesmět být proto, že slova jako obětování se pro druhého a žít pro druhého jsou v myšlení dnešní společnosti obdařena pejorativním nádechem, společnosti, která je v sebeujišťování se o právu na svobodu vytlačila mimo zorný úhel své každodennosti. Nesmět být proto, že lidský život přestal být vnímán jako dar, ale začal být vnímán jako břemeno, jako něco, co lze naplánovat, co lze odmítnout, co lze zničit.

Nedávno proběhla médii zpráva o činu Američanky Elizabeth Joiceové, která obětovala život svůj za život svého dítěte. Tato žena onemocněla rakovinou, přesto nepodstoupila doporučovaný potrat ani chemoterapii, aby mohla porodit zdravou holčičku Lily. Pobouřená liberální média se pohoršovala nad nezodpovědností matky, jež takto nechala dítě bez mateřské péče. Stejně dštila síru na jednoho z nejlepších současných boxerů Floyda Mayweathera, mistra světa ve welterové váze organizace WBC i WBA. Dovolil si totiž rozejít se svou družkou za to, že šla na potrat s jejich dvojčátky. Anebo případ Kanaďanky Mary Wagnerové, souzené za to, že na potratové klinice rozdávala letáky s propagačními letáky pro-life center.

Dospěli jsme až tak daleko, že se veřejně aplauduje těm, co žijí zhýrale, propagují sexuální nevázanost a zabíjení dětí. Naproti tomu jsou na pranýři všichni ti, kteří vyznávají hodnoty, které tuto civilizaci držely dva tisíce let nad vodou. Ti, co své děti zabíjejí, jsou velebeni, ti, co život brání, jsou v nejlepším případě zostuzováni, často však soudně stíháni. Ti, co své děti nechávají roztrhat kleštěmi vrahů v bílých pláštích, jsou podporováni, ti, co tak učinit odmítají, jsou stíháni opovržením svého okolí.

A ti, co doufají, že se přeci jen narodí? Modleme se za ně, aby jich bylo co nejvíce, aby žádný z nich nechyběl.

Libor Rösner

Vydáno:2.6.2014 Zobrazeno:754
Biblický citát na dnešní den
O čem to rozmlouváte? (Lk 24,17)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200