Nespočetný zástup

Když se kdysi novináři ptali fenomenálního brazilského fotbalisty, kolik dal za svou kariéru gólů, odpověděl stroze: „Jsem fotbalista, ne účetní.“ Tato vtipná odpověď mi vytanula na mysli právě v těchto dnech, kdy si připomínáme svátek Všech svatých.

Ani Bůh (A Ten teprve ne) není žádný účetní, popř. statistik libující si v kvantech kolonek, Jeho Dům – náš domov, je místem lásky, kam jsme pozváni všichni do jednoho. Každý z nás dostal do kolébky osobní pozvánku, pod níž je podepsán Otec.

Není to krásné? Místa je v Božím Království dost. „V domě mého Otce je mnoho příbytků,“ ujišťuje nás Pán Ježíš v Janově evangeliu (14,2). Stejný učedník pak ve své Apokalypse píše o velkém zástupu lidí, který nikdo nedokáže sečíst, stojícím před trůnem Beránkovým (Zj 7,9). Je tam jedno místo i pro nás, ovšem pozor, to, že je jednou zaujmeme, není žádnou samozřejmostí, nesmíme to chápat jako svého druhu automatismus.

Ve slovech o úzkých dveřích vedoucích do Nebeského Království se skrývá mj. i fakt, že se při „klepání na nebeskou bránu“ neschováme se svými hříchy v davu, neproklouzneme nepozorováni, jak se to řadě lidí daří např. při vstupu na nějaké sportovní či kulturní představení tam, kde pořadatelé pro nadměrný počet návštěvníků ztrácejí přehled. Kdepak, těmi úzkými dveřmi budeme procházet individuálně a navíc skrz na skrz prohlédnuti Božím zrakem – milujícím Božím zrakem.

V Kafkově Procesu vypráví hlavnímu hrdinovi Josefu K. jeden kněz podobenství o muži, jenž přijde ke dveřím, u nichž stojí hlídač. Jeho prosbu, zda jej pustí dál, hlídač zamítne. A přidá ujištění, že i kdyby se mu nakrásně podařilo ho nějak přemoci a dostat se dál, čekají ho další dveře a další hlídač a pak další a další. Muž tedy usedne opodál a čeká, že poprosí nějakého kolemjdoucího o pomoc. Čeká tak celý život, ale za celou tu dobu neviděl nikoho ke dveřím přijít. Otáže se hlídače, jak je to možné. Dostane se mu odpovědi, že tyto dveře byly určené pouze jemu a nikomu jinému.

Náš život je v lecčems podobný s tímto příběhem (ač v kontextu knihy byl jeho smysl v něčem jiném), ale v lecčems zase jiný. Zmiňme jen zlomek z nich: Předně si můžeme být jisti, že my „Hlídače“ nepřemůžeme. Můžeme Ho jen přesvědčit, že si vstup zasloužíme. Zároveň ale máme stejně jako onen muž z vyprávění své vlastní dveře, své vlastní poslání, určené jen a jen nám. A máme je naplnit. Neplatí však, že bychom byli izolováni jako on, kolem nás je spousta bratří a sester ochotných nám vypomoci. A co teprve ti, které už „Hlídač“ vpustil úzkou branou dovnitř! Ta rodina oslavených Božích dětí napříč všemi věky a generacemi, nová rodina těch, které jsme neznali, ale kteří nás milují, rodina těch, jejichž pohled se slil do jednoho milujícího pohledu Otcova, jímž teď na nás pohlíží, ten zástup, který nikdo nedokáže sečíst…

A tak jako nejsme účetními, když nesčítáme své zásluhy před Pánem, nebuďme jimi ani ve vztahu k těm, kteří nás milují, a obracejme se na ně se svými prosbami o přímluvu. Vyjádříme tím tak i vědomí, že náš vztah k nim není ohraničen ničím, ani smrtí, kterou se nic nekončí, ale začíná.

Libor Rösner

Vydáno:1.11.2012 Zobrazeno:1335
Biblický citát na dnešní den
O čem to rozmlouváte? (Lk 24,17)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200