Kopie obrazu Panny Marie Čenstochovské v Ostravě

Ostrava-Přívoz - Do Ostravy-Přívozu připutovala v neděli 26. srpna kopie ikony Panny Marie Čenstochovské, jejíž originál byl dle tradice malován evangelistou Lukášem na desce stolu z Nazareta. Jedná se o výjimečnou akci nazvanou „Od oceánu k oceánu“ a zaměřenou na ochranu lidského života, rodin a za zlepšení demografické situace, kdy kopie této ikony putuje z ruského Vladivostoku přes Sibiř, Asii a celou Evropu až do portugalské Fatimy. Přívozští farníci ji uctili při mši svaté v 10.30, kterou sloužil P. Adam Rucki, následně v 17.00 při mši sv. celebrované biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem.

 

Slavnostní příjezd

Přesunu ikony z polské Bielsko-Białe, kde se s ní věřící loučili na kolenou a máváním bílými šátky, asistovalo deset doprovodných aut a pět motocyklistů s českými a tematickými vlajkami. Samotnou ikonu vezl majestátně ve skleněné schráně samostatný vůz. Do kostela ji po slavnostním přivítání kněžími vnášela čtveřice mužů na speciálních nosítkách.

Dopolední mši svatou sloužil biskupský vikář pro duchovní povolání P. Adam Rucki. Zdůraznil fakt, že mezi Pannou Marií a ochranou života každého člověka od početí je přímá souvislost. Mariin mateřský rozměr dává každé snaze i víře vše potřebné, aby se nestaly bezduchou ideologií. „Lidé v českých zemích touží po lásce, ale pramen lásky lze nalézt pouze v Bohu. Bůh je láska, a proto se vytratila láska ve společnosti, protože se ztratil Bůh,“ řekl.

Maria je velká svým „ano“

Za evangelní čtení při večerní mši sv. bylo vybráno to o svatbě v Káně Galilejské, což plně korespondovalo s jedním z úmyslů celého putování této mariánské ikony – modlitbou za rodiny. Dnešní svět totiž proti rodinám, potažmo proti lidskému životu otevřeně brojí a Ježíšova účast na této svatbě předznamenala Jeho účast na každém manželství.

Otec biskup dal ve svém kázání Marii za vzor dnešnímu tzv. normálnímu světu, jak podotkl. „Maria je velká tím, že řekla Bohu ,ano‘,“ zanotoval slova jedné písně a porovnal tuto odpověď „obyčejné“ dívky z Nazareta s tak častým „ne“ všech těch žen, které podstupují potrat a zabíjejí tak své děti jen proto, že chtějí žít pro sebe, s tak častým „ne“ všech, co odmítají Boha.

Pohovořil též o Panně Marii jako té, která neustále pomáhá svým dětem svými přímluvami. „Modlíme se ,Pros za nás hříšné!‘. Na to asi zapomněli naši předci husiti, když jí při jedné té spanilé jízdě, jak tomu říkali, udělali na tváři tu jizvu. „A když jsem teď v době toho omlouvání za různé věci, rád bych se Panně Marii Čenstochovské omluvil za ty naše předky husity, že tam doslova řádili při té spanilé jízdě,“ prohlásil o. biskup.

Otec biskup navázal na svou ranní přítomnost při svěcení nových zvonů v Karviné, které jsou prý naladěny tak, aby při zvonění vydávaly úvodní tóny písně „Salve, Regina“. „Ať nám všem zní tento hlas v srdcích,“ řekl též všem těm, kteří se ke své Královně dobrovolně hlásí. Ke Královně, která v majestátním průvodu putuje napříč Evropou, aby navštívila jako pravá Matka své děti a všímala si, kde komu schází víno.

 

Královna Polska

V samotném Polsku, kde právě v neděli 26.8. slavili den Panny Marie Čenstochovské, se těší obrovské, jedinečné, zcela mimořádné úctě. Polští panovníci oficiálně prohlásili Čenstochovskou Madonu před staletími za jedinou pravou Královnu Polska a svěřili svou zem pod její ochranu. Čenstochová pak byla jedinou nedobytou pevností ve válce se Švédy v 17. stol. a švédští vojáci se dušovali, že viděli postavu ženy odrážející jejich dělové koule. V r. 1920 pak obnovené zasvěcení země Panně Marii Čenstochovské polskými biskupy znamenalo ze dne na den náhlý obrat v takřka již prohrané válce s Rudou armádou a vešlo do dějin jako „Cud nad Wisłą“ – „Zázrak na Visle“, z vojenského hlediska těžko vysvětlitelný. A nejsou to jediné události, v nichž Poláci připisují zdar svým snahám „Černé Madoně“. Našinec asi těžko pochopí, co pro Poláky Jasná Hora znamená, ekvivalent v naší zemi žádný podobný co do významu a vztahu obyvatel k němu neexistuje.

 

Od oceánu k oceánu

„Pouť od oceánu k oceánu“ začala v 14. 6. ve Vladivostoku a pokračuje přes celé Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Lotyšsko, Litvu, Polsko až k nám. Po Ostravě mohli tuto ikonu uctít věřící v Olomouci, Koclířově, Hradci Králové, Praze a v Brně. Další její cesta pak povede na Slovensko, do Maďarska, Rumunska, Slovinska, Chorvatska, Itálie, Rakouska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Německa, Belgie, Velké Británie, Irska, Francie, Španělska a pouť zakončí v Portugalsku na Hod Boží Vánoční 25. 12. 2012 ve Fatimě. Z Fatimy se v roce 2013 vydá nejprve do Severní, resp. Jižní Ameriky, poté do Afriky a Austrálie.

Libor Rösner, převzato z diecézního časopisu Okno

Vydáno:28.8.2012 Zobrazeno:1311
Biblický citát na dnešní den
Otče, přišla ta hodina. (Jan 17,1)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200