Komentář ke kauze Davida Ratha

„Konečně je za mřížemi, přeji mu to!“, řekl mi jeden věřící přítel. S tím „přáním kriminálu“ je to samozřejmě problematické, protože katolický křesťan nesmí přát nikomu nic zlého, nicméně oprávněný důvod k radosti může být ten, že zločin byl odhalen a bude – doufejme – spravedlivě potrestán. Aby spravedlnosti bylo učiněno zadost, je oprávněnou tužbou všech slušných lidí, nejen věřících. Policejní operativci tady odvedli vynikající práci, za což jim patří nepochybně uznání a dík.

Jenže kauza Rath by u nás, katolických křesťanů, měla vzbudit také zpytování svědomí. Nebyli tito politikové pochybné morální úrovně voleni i námi katolíky?  Hejtman a poslanec dr. Rath byl odhalen a usvědčen jako korupčník a zloděj milionů z evropských fondů, určených pro veřejné dobro občanů Středočeského kraje. To samozřejmě nikdo z jeho voličů nemohl před volbami tušit. Co ale vědět mohl a měl – byla skutečnost, že tento politik se nikdy netajil svým životem ve faktické bigamii, sám jsem před lety sledoval v televizi jeden rozhovor s ním, kde se chlubil, že po skončení každého pracovního dne se rozmýšlí, jestli půjde k manželce nebo k milence, s oběma má totiž děti. Pokud tedy přesto některý katolík člověka s takovým morálním profilem volil, tady má názorný výsledek, kam to vede, když před vhozením kandidátky do urny nezohledňuje jeho mravný či nemravný osobní život, ale pouze populistické sliby.

Jak je možno věřit někomu, že bude své sliby plnit, když není schopen dostát tomu nejzávažnějšímu, který člověk může jinému člověku dát: slibu manželské věrnosti? Jestliže ho poruší, aniž by se napravil, činil pokání a dal vše do pořádku, bylo by naivní věřit, že neporuší také jiné sliby, které dal, například ty politické, nebo závazky poctivosti v ekonomické a finanční rovině.

To platí napříč politickým spektrem. I kdyby program té či oné strany byl sebepřitažlivější a lákavější, pokud ho hlásají a prosazují cizoložníci, kteří se svým hříchem veřejně chlubí, nelze věřit, že jej budou plnit a že se od nich dočkáme větší etiky v politice a v ekonomice. Před posledními parlamentními volbami řekl jeden kněz v kázání tato jasná a pravdivá slova: „Nevolte Topolánka, protože Topolánek je nemrava, který opustil manželku a rodinu pro mladší ženu, nevolte taky Paroubka, který je druhá nemrava, jenž udělal totéž.“

Blíží se senátní a krajské volby, za dva roky, ne-li dříve, půjdeme k volbám do Poslanecké sněmovny. Katolíci by měli jít příkladem v tom, že jejich preference pro jednotlivé kandidáty se nebudou řídit prioritně sliby a programem, ale celkovým morálním profilem jednotlivých politiků. Jestliže toto pravidlo nebudou respektovat, potom, když vypukne aféra jako ta Rathova, musí se bít kajícně v prsa a říci si: Já jsem ho volil, já nesu na tom také svůj podíl viny.

R. Malý

Vydáno:17.5.2012 Zobrazeno:1083
Biblický citát na dnešní den
O čem to rozmlouváte? (Lk 24,17)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200