Pochod pro život je součástí evangelizace!

Pochody pro život jsou už více než 10 let tradicí, a to nejen u nás. V evropských metropolích probíhají tyto náboženské manifestace na obranu nenarozených dětí za účasti tisíců, nebo i desetitisíců účastníků včetně mnoha biskupů a kněží. I nás je každým rokem díky Pánu čím dál víc, začínali jsme před léty se 2 stovkami, dnes jsou to už přes 2 tisíce lidí. Letošní přítomnost 4 biskupů v čele s pražským arcibiskupem mons. Dominikem Dukou, kteří koncelebrovali mši sv., je důkazem, že tato akce má podporu našich pastýřů.

Celý průvod, jako ostatně každý jakéhokoliv zaměření, vždycky hlídá policie. Jedna účastnice mi vyprávěla, jak se při pochodu dala do rozhovoru s mladým strážcem zákona. Vyjádřila mu své soucítění, že kvůli nám mají práci navíc. Dočkala se překvapivé odpovědi: „S vámi je to pohoda. Kdyby všichni, kteří tady za něco demonstrují a které musíme hlídat, byli tak ukáznění a neagresivní, tak máme po starostech."

Z takového sdělení nelze nemít radost. Markantně se tady ukazuje rozdílnost křesťanství proti jiným, ryze politickým směrům a nejrůznějším ismům, což si patrně i ten policista náležitě uvědomil. Když si srovnal na jedné straně klidný pochod modlících se lidí a na druhé straně nejrůznější demonstrace s výkřiky nenávisti a se sprostými nadávkami, určitě pochopil, že tady na tom křesťanství je něco jiného, zvláštního a pozoruhodného.

Díky Pánu za to. Nebylo to ale snadné, takový postoj se budoval léta. Vzpomínám si, že ještě před pár roky vždycky doprovázely Pochody pro život skupinky anarchistů a dalších levičákůs urážkami a nadávkami. Někteří z účastníků měli tendence oplácet jim stejnou měrou. Naštěstí bylo dost rozumných, kněží i laiků, kteří okamžitě upozornili: „Nereagujte na to, nediskutujte s nimi, jděme dál a modleme se!" Teď již se pár let tito narušitelé neobjevili. Nejspíš je to přestalo bavit, pochopili, že věřící se nenechají vyprovokovat.

Pochody pro život nejsou tedy jenom manifestací za právo nenarozených dětí na život, ale zároveň i evangelizací. Kdyžnevěřící uvidí, že ideový postoj se dá vyjádřit i zcela jinak nežslovní nebo i fyzickou agresí, budou se ptát po motivaci. A tady užse ocitají na správné cestě, kde podstatně lépe pochopí a přijmou,že člověk pod srdcem matky je plně člověkem a má stejné právo naživot jako každý jiný.

Zesnulý papež Jan Pavel II., jehož blahořečení 1. května s radostí očekáváme, zdůrazňoval potřebu nové evangelizace Evropy. Chce-li někdo vidět její konkrétní příklad, tak Pochod pro život je jedním z nich. Slova, která zmíněné účastnici Pochodu řekl onen policista, vyvracejí námitky odpůrců Pochodu, že jde o konfrontační akci, která prý nemá žádný konkrétní dopad a nikoho nepřesvědčí. Pochod pro život se stal v naší vlasti významným evangelizačním počinem, proto účast katolíků na něm, mají-li tuto možnost, se stává čím dál zřetelněji konkrétním požadavkem. A ti, kteří nemohou, mají možnost připojit se modlitbou. Kéž je nás tedy příštím rokem s Boží pomocí zase o něco víc, jak těch pochodujících, tak i těch doma se modlících!

Radomír Malý
foto: bB

Vydáno:30.3.2011 Zobrazeno:1333
Biblický citát na dnešní den
Otče, přišla ta hodina. (Jan 17,1)
 
 

Nejnovější vydání Immaculaty

Immaculata

 

Časopis si můžete objednat:

 • Na adrese:
  Konvent minoritů v Brně
  Minoritská 1
  602 00 Brno

 • Na telefonním čísle:
  Mobil: 605 459 174 (Po-Pá 9:00 - 12:00)

  Tel: 542 215 600 (ústředna - budete přepojení)


 • Pomocí objednávkového formuláře


 • Číslo našeho účtu:
  7498984001/5500
  (Dary z ČR)

 

 • Dary ze Slovenska:
  č.ú.: 4060015034/3100
  IBAN:SK3131000000004060015034
  SWIFT: LUBASKBX
 • Dary ze zahraničí (kromě Slovenska):
  IBAN: CZ1555000000007498984001
  SWIFT: RZBCCZPP
 

Nakoukněte do archivu


 
 
Adresa redakce: Konvent minoritů v Brně, Minoritská 1, 602 00 Brno, e-mail: immaculata(zavináč)minorite.cz
Bankovní spojení: Commerzbank AG, č.ú. 50013424/6200